Witaj w GZB!
Nie wszystkie funkcje dostępne są na urzędzeniu mobilnym takim jak telefon lub tablet. Prosimy - surfuj po naszej balonowej witrynie także z komputera stacjonarnego lub laptopa :) W razie problemów najszybciej skontaktujesz się z nami przez facebooka. Z balonowym pozdrowieniem - Sztab GZB!
Wiadomości
- Start
-
- Wiadomości
Przyleciały Iskry, przyleciał sterowiec
- Data dodania: 03.05.2007 18:05

Sterowce podobnie jak balony utrzymują się w powietrzu dzięki sile nośnej gazu znajdującego się wewnątrz powłoki. Od balonów różnią się tym, że mają własny napęd i stery, co pozwala na loty w dowolnym kierunku. Sterowiec jako statek powietrzny podlega nadzorowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Ciekawostki:
- Sterowiec, który pojawił się w Krośnie jest jedynym zarejestrownym sterowcem w Polsce, we Wroclawiu.
- W Polsce uprawnienia do lotów sterowcem ma jedynie 5 osób.
- Pierwszą osobą, która zdobyła uprawnienia był pilot balonowy Jerzy Czerniawski.
- By zdobyć uprawnienia pilota sterowca, należy najpierw wyrobić licencję pilota balonowego, mieć wylatane 50 godzin lotow dowódczych (czyli jako pilot balonowy), a poźniej 20 godzin na sterowcu.
- Pilotem jedynego polskiego sterowca jest Wojciech Bamberski, szkolony przez ojca Pawla Bamberskiego, także mającego uprawnienia pilota sterowca.
- Sterowiec od 1999 r. należał do Browarów Piast.
- Od 2003 r. jest własnością prywatną.
- Polska załoga sterowca, w pierwszych zawodach, w których brała udział (Austria) zdobyła 7 miejsce (na 12 startujących statków).
- W tym roku, w czerwcu załoga wybiera się na Mistrzostwa Świata, do St. Petersburga.
- Sterowiec może latać z prędkością maksymalnie 40 km/h.
- Jeden półgodzinny lot zabiera ok. 100 l gazu i 10 l paliwa (beznzyny).
- Zabiera na pokład maksymalnie dwie osoby.
- Sterowiec może się wznieść na maksymalną wysokość 5000 metrow – to światowy rekord. Polska załoga osiagnęła maksymalną wysokość 2000 metrów.
- Sterowce są wykorzystywane głównie w celu reklamowym – powłoka balonu jest świetną powierzchnią do zamieszczania reklam.
- “Wiele badań przeprowadzonych na świecie dowodzi skuteczności wykorzystania sterowca jako formy przekazu reklamowego.
Liczne światowe firmy jak Coca Cola, Kraft General Foods, McDonalds, Reebok, NBC TV , w swoich programach marketingowych wykorzystują sterowiec w celu reklamy ze względu na zalety, których nie daje tradycyjna reklama.” (przyp. www.sterowce-balony.pl)