Krosno stolicą balonową po raz szesnasty

  • 2015-04-29 23:18:47

Pierwsze zawody balonowe odbyły się 20 maja 2000 roku z inicjatywy Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej oraz Adama Gruszeckiego. Dzięki przyjaciołom oraz Fundacji "Otwartych Serc" imienia pomysłodawczyni, możemy uczestniczyć już w XVI Międzynarodowych Górskich Zawodach Balonowych.

- Jestem pełen podziwu dla ludzi działających w Fundacji Otwartych Serc. Na ich ręce składam ogromne podziękowania za serce i energię włożoną w organizację Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie. Dziękuję szczególnie za to, że kontynuują działalność Bogusi - powiedział Witold Filus, dyrektor sportowy zawodów.

W zawodach uczestniczyć będzie najlepsza kadra biorąca udział w wydarzeniach sportowych w całej Europie. W zawodach odbywających się od 30 kwietnia do 2 maja weźmie udział 25 pilotów balonowych z Polski. W sporej grupie przybędą Litwini (12 załóg), nie zabraknie również przedstawicieli Węgier (7 załóg). W tym roku zaszczycą nas cztery załogi uczestniczące w ramach balonowej fiesty. Sprawdźcie pełną listę zawodników tutaj.

Pierwsze balony na krośnieńskim niebie można było zobaczyć już we wtorek (28.04) wieczorem. W rejs udali się członkowie Polskiej Kadry Narodowej w Baloniarstwie: Bazyli Dawidziuk (Klub Balonowy Białystok), Daria Dudkiewicz-Goławska (Aeroklub Leszczyński), Tomasz Filus (Skywalkers Balloon Club), Adam Jaskólski (Aeroklub Konin) oraz Zbigniew Jagodzik (Aeroklub Leszczyński) - uczestnik wszystkich edycji Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.


Zbigniew Jagodzik (Aeroklub Leszczyński) - uczestnik wszystkich edycji Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie

- W imieniu swoim i wszystkich zawodników dziękuję wszystkim organizatorom oraz mieszkańcom Krosna za to, że możemy tutaj co roku przyjeżdżać. W Krośnie czujemy się jak w domu - powiedział Zbigniew Jagodzik podczas konferencji prasowej "Balony nad Krosnem".

Wysoki poziom sportowy zawodów balonowych wykreował prestiż miasta, ale także tradycję. Krosno stało się jednym z głównych ośrodków sportów balonowych w naszym kraju.

- Balony nad Krosnem to wspaniała i piękna tradycja dla naszego miasta i regionu. Bardzo się cieszę, dziękuję i gratuluję organizatorom części sportowej, że udaje się im doprowadzić do tak pozytywnego zwieńczenia w postaci udziału w kolejnej edycji Górskich Zawodów Balonowych tak licznej grupy załóg, w tym najlepszych w Polsce - na czele z trenerem Kadry Narodowej - powiedział Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna.

Międzynarodowa Kadra Sędziowska
Stanowisko dyrektora sportowego zawodów objął Witold Filus, zdobywca Mistrzostwa Polski 2009 w Górskich Zawodach Balonowych, obecny trener balonowej Kadry Narodowej. - Dołożę wszelkich starań, by utrzymać wysoki poziom sportowy zawodów. Jesteśmy oceniani przez zawodników, również tych na najwyższym poziomie, mam na myśli obecnego mistrza i wicemistrza Europy w baloniarstwie. Górski teren, w jakim odbywają się zawody, to idealne miejsce, w którym można szkolić wszelkie taktyki lotnicze, a sami zawodnicy przyjeżdżają do Krosna z wielką chęcią. Chciałbym, aby w przyszłości zawody w Krośnie odbywały się na poziomie europejskim, a nawet światowym - mówił Witold Filus.

W składzie sędziowskim zasiądzie jako asystent dyrektora sportowego Igor Łobaczow z Ukrainy. Stanowisko głównego sędziego obejmuje Litwin - Deividas Pinkevicius.

Aeroklub krośnieński zaprasza mieszkańców
Aeroklub przybliży odwiedzającym historię krośnieńskiego lotniska. Na ziemi i na niebie prezentować się będą krośnieńskie statki powietrzne oraz wychowankowie krośnieńskiej szkoły lotniczej. - Zainteresowani będą mogli poznać działalność sekcji, a także zakres szkoleń, jakie prowadzimy - mówi Roman Walczak, dyrektor Aeroklubu Podkarpackiego w Krośnie. - Już dziś możemy pochwalić się nowymi nabytkami, jakie otrzymała nasza szkoła lotnicza. Są nimi: 2 jednoosobowe szybowce treningowe, 2 dwuosobowe szybowce treningowe oraz dwa motoszybowce - dodaje Roman Walczak.

Balony nad Krosnem
Organizatorem tegorocznych koncertów podczas krośnieńskiej Majówki (1-2 maja) są dwie rozgłośnie: Wawa i Radio Eska.

1 maja do Krosna zawita "WAWA Live" z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej. Przed krośnieńską publicznością wystąpią zespoły: Łąki Łan i Coma.

2 maja, w ramach ogólnopolskiej trasy letnich koncertów plenerowych, w Krośnie gościć będzie Letnia Scena Eski. W wydarzeniu wezmą udział polscy wykonawcy: Najlepszy Przekaz w Mieście, Ewelina Lisowska.

Koncerty poprowadzą didżeje znani z anteny ogólnopolskiej stacji ESKA. WAWA Live poprowadzi Rafał "Wodzu" Wodziński, z kolei Letnią Scenę ESKI - Marcin Dworak.

ZOBACZ PROGRAM IMPREZY XVI MIĘDZYNARODOWE GÓRSKIE ZAWWODY BALONOWE

Przed głównymi koncertami 1 i 2 maja na balonowej scenie lotniska wystąpią po dwa zespoły wyłonione w głosowaniu w ramach konkursu muzycznego "Balony nad Krosnem 2015", czyli świeża krew na balonowej scenie.

Majowy Piknik Rodzinny
W niedzielę (3.05) Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zaprasza na Majowy Piknik Rodzinny. Głównym punktem będzie pokaz rowerowy rzeszowianina - Krystiana Herby, finalisty drugiej edycji programu "Mam talent!". Krystian skacząc rowerem po schodach, zdobywa najwyższe budynki na świecie

W marcu 2015 roku 33-latek pobił rekord Guinnessa, wspinając się na rowerze na 3139 stopni schodów wieży Taipei 101 wybudowanej w stolicy Tajwanu o wysokości ponad 500 m. Wcześniejszy rekord ustanowił w lutym 2014 roku w Melbourne, gdzie pokonał 2919 stopni.

Organizatorem wydarzenia są: Urząd Miasta Krosna, Fundacja Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel - Ostrowskiej, Aeroklub Podkarpacki - Szkoła Lotnicza oraz Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. Za organizację cyklu imprez WAWA Live oraz Letnia Scena ESKI odpowiada spółka Promotor United Entertainment (Grupa ZPR Media).

Mateusz Głód